Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vážení přátelé,

s lítostí Vám musím oznámit, že zemřel známý rytec Franz Wendler z Rheinbachu.

 

Obrazek

Byl jedním z velikánů rytého skla své doby, narodil se 6. června 1913 v Mnichově. Reálku vystudoval v České Lípě, ve Skalici se vyučil ve firmě pana Markowského.

Po vyučení založil Franz Wendler v dnešním Novém Boru vlastní podnik se čtyřmi tovaryši. Franz Wendler velmi brzy vytvářel vlastní návrhy ( vzory ), při nichž zúročil své schopnosti a samostatnost. Zde začala doba vlastního hledání, přičemž historické dekory – od biedermeieru přes historismus vedl až k secesním motivům. Ovládal tzv. Egermannovskou rytinu, především rytiny s výjevy honů a květinové dekory na sklenicích, pohárech a mísách.

Franz Wendler bydlel a pracoval od roku 1950 v Rheinbachu. Sem přesídlila po válce řada sklářských odborníků z Kamenického Šenova a Nového Boru a založila zde opět sklářské podniky. Od 80. let pracoval Franz Wendler  pilně až do dnešní doby. Uskutečnil sen: zhotovit zajímavé, ojedinělé tvary. Jsou to římani, poháry, vázy s brusem a dekorem podle vlastních nápadů a návrhů. Franz Wendler je virtuos ornamentu. Upřednostňoval rytinu diamantem, kterou kombinoval s rytinou na kamínku, ve speciálních případech dával přednost mědirytině. Zúčastnil se také ryteckých sympozií  v Kamenickém Šenově.

Jeho práce jsou vyhledávané sběratelské kusy, které vlastní také státní představitelé mnoha národností. Velké množství výstav dokazuje význam tohoto mimořádně vynikajícího sklářského výtvarníka. Jeho život byla rytina. Město Kamenický Šenov mělo tu čest stát se příjemcem jednoho z posledních děl, které zaujme čestné místo v kamenickošenovském Sklářském muzeu.

(text o životě a díle pana Wendlera: Helfried Glössner, překlad Martina Holubová, redakčně upraveno, na obrázku pan Wendler uprostřed přátel z Německa i Čech na výstavě o Kamenickém Šenově v Rheinbachu, červen 2006))

Pohřeb se konal v pátek 2. listopadu v 11 hodin v Rheinbachu. Pohřbu se zúčastnili starosta města Kamenický Šenov Mgr. Ota Raiter a Ing. Petr Kolč, přítel rodiny a učitel Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově

 

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář