Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově

Původně městské muzeum bylo založeno v roce 1923. Jeho činnost spočívala nejprve v pořádání výstav ve zdejší sklářské škole, od roku 1927 již ve vlastní budově na náměstí č.p.5. K významným osobnostem, které se zasloužily o aktivní činnost muzejního spolku patřili zvláště Franz Friedrich Palme a Harry Palme, který rozšířil muzeum o vlastivědné oddělení se zaměřením na sklářství. V poválečném období byly sbírky dočasně umístěny v bývalé sklářské rafinerii Conrath & Liebsch.

V roce 1949 dalo Národní muzeum v Praze souhlas ke zřízení odborného sklářského muzea, které bylo roku 1966 přiřazeno jako pobočka k Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Od tohoto muzea se odloučilo v roce 1991 a zřizovatelem se znovu stalo Město Kamenický Šenov. Sbírky se od roku 1968 nachází v krásné rekonstruované klasicistní budově. Dnes památkově chráněný objekt byl ve své historii vždy spojen se sklářským obchodem a zušlechťováním skla.  

Bohaté sbírkové fondy dokumentují a konfrontují sklářské umění a řemeslo minulosti a současnosti. Vedle Uměleckoprůmyslového muzea v Praze je soubor rytého skla z této sbírky považován za nejkvalitnější na našem území. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. do l. poloviny 20. století. Vystavena jsou barokní skla z Čech, Slezska a Německa, dvojstěnná skla, vrstvená a lazurovaná skla 19. století. Zvláštní zmínku si zaslouží také medailonek s portrétem neznámé dámy od jednoho z nejlepších rytců 19. století Dominika Bimana. Závěr expozice tvoří rytiny zhotovené těmi nejlepšími mistry svého řemesla pro pobočku vídeňské firmy J. & L. Lobmeyr, která v letech 1918 - 1951 sídlila právě v této budově. Mezi nimi vynikají předměty vytvořené ve spolupráci se sochařem Jaroslavem Horejcem a architektem Adolfem Loosem, prezentované na výstavě dekorativních umění v Paříži  v roce 1925. 

Součástí expozice je kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených  svítidel, jejichž tradice výroby v této oblasti sahá až do roku 1724.

V přízemí a v suterénních prostorách muzea probíhají krátkodobé výstavy současného sklářského umění, ale také výstavy historické. Od roku 1996 jsou zde ve spolupráci se Sdružením sympozia a Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou pořádána trienále Mezinárodních sympozií rytého skla  s účastí mnoha významných tvůrců i teoretiků z celého světa.

V příjemném prostředí muzea mohou návštěvníci rovněž zakoupit umělecké a upomínkové sklo nebo odborné publikace.

Svou krásou  zaujmou jistě nejen výrobky zručných sklářů, ale také půvabná kopcovitá krajina s nedalekou národní přírodní památkou Panskou skálou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář