Jdi na obsah Jdi na menu
 


MUZEJNÍ ŽELEZNICE: ČESKÁ KAMENICE - KAMENICKÝ ŠENOV

15. 9. 2013

 senov-motorak-kzc.jpg

Tato malebná muzejní železnice vedoucí z České Kamenice do Kamenického Šenova, dlouhá přibližně 5 km, se nachází na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor, z větší části v Ústeckém a částečně v Libereckém kraji. Odbočuje ze železniční stanice Česká Kamenice, která se nachází na trati SŽDC č. 081 Děčín – Rumburk. Jedná se o poslední pozůstatek po místní dráze Česká Lípa - Česká Kamenice, na jejímž úseku Česká Lípa - Kamenický Šenov byl provoz zrušen již v září 1979.

 

Provozní sezóna 2013

 

V červnu 2013 již třetí sezónu vyjedou na kamenicko-šenovskou lokálku historické vlaky. Provoz mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bude pravidelně každou sobotu a neděli od 8. června do 15. září 2013. 

Svézt z České Kamenice do Kamenického Šenova se můžete vždy v sobotu a neděli ve:

13:15 a 15:15

Z Kamenického Šenova do České Kamenice pak ve:

14:25 a 16:25

cesta trvá 15 minut

Jízdní řád ke stažení zde: 

Tip na výlety pro celou rodinu:

Po stopách sklářů

Vyjedete vláčkem z České Kamenice ve 13:15, v Kamenickém Šenově budete ve 13:30.

Dále se vypravíte po zelené turistické značce (pozor cesta není moc vhodná pro kočárek) do středu města (Kamenický Šenov je podhorské městečko, připravte se na stoupání). Cestou minete u kostela krásnou dřevěnou budovu původní Sklářské školy, která je nejstarší na světě a byla založena roku 1856, vystoupáte po schodech ke kostelu. Po levé straně je vstup na starý hřbitov sklářských řemeslníků a obchodníků. Mnohé náhrobky jsou z 18. století! Hned vedle je barokní kostel sv. Jana Křtitele (nahlédněte dovnitř, uvidíte původní křišťálové lustry z dílen šenovských lustrařů). Od kostela přes silnici Vás vítá typický patricijský dům, v němž je v současnosti umístěno Sklářské muzeum, které je od 1.6. do 30.9 otevřeno od 10 do 17 hodin, rodinné vstupné 2+2 za 100 Kč, více na www.muzeumskla.cz cesta trvá cca 1/2 hodiny a prohlídka muzea cca 1 hodinu

Po prohlídce muzea si můžete odpočinout v parku pod muzeem, i děti si přijdou na své.

Z parku zahlédnete i restauraci, kde se můžete občerstvit. Cestu zpět pak můžete zvolit stejnou, "po zelené", nebo se z parku vydat úzkou silničkou (téměř žádný provoz) ulicí Odboje doprava pod viadukt, sejít do dolní části města. Minete po pravé straně krásný starý dvůr, který je nejstarší ve městě, přejdete mostek a dáte se doprava ulicí Pobřežní až k železničnímu viaduktu, který dává tušit, že nádraží už je jen kousek. A v 16:25 Vám jede vláček zpět do České Kamenice

Už jste dobyli Kamenický hrad? (mezi místními nazývaný "Zámečák")

Přijedete lokálkou do Kamenického Šenova, o odjezd zpět se starat nemusíte, vy se dostanete zpět "po svých".

Vypravíte se po zelené turistické značce od nádraží směr Česká Kamenice, Zámecký vrch. Cesta vede po loukách a lesích, opět není vhodná pro kočárky. Zámecký vrch je zřícenina, ale uvnitř se skrývá poklad: volně přístupná rozhledna. Za krásný rozhled po okolí nezaplatíte ani korunu. Ušetřené pak můžete utratit za zmrzlinu v České Kamenici na náměstí, kam turistická značka dále vede.

 

lokalka-mapa.jpg

 

http://www.kzc.cz/cz/Kamenicky-motoracek