Jdi na obsah Jdi na menu
 


SOUTĚSKY

Jednou z nejznámějších atrakcí Českého Švýcarska jsou soutěsky na říčce Kamenici.

Vznik této krajiny začal před mnoha milióny let na dně moře. Po jeho ustoupení začaly krajinu přetvářet přírodní procesy, které působí neustále. Dlouhou dobu byla oblast kolem Kamenice težko přístupná a svým tajemnem lidi spíše odrazovala. Až na konci 19. století byla oblast prozkoumána a upravena za účelem turistiky.

Návštěvníky čeká procházka romantickou přírodou podél toku Kamenice obklopené z obou stran hradbou vysokých skal. Budete procházet pod skalními převisy, několika tunely, přes úzké lávky. Dva úseky cesty lze absolvovat pouze na lodičce – jedná se o Edmundovu (jinak nazývanou Tichou) a Divokou soutěsku. Lidskou silou poháněná loďka nás proveze mezi skalními útvary, převozník nás seznámí s živými i zkamenělými obyvateli soutěsek.

Mezi soutěskami nás čeká odpočinkové místo s restaurací, kde je možné opéci si nějakou dobrotu na ohni.

Jízda lodičkou

Jízda soutěskami je možná v obou směrech na dvou úsecích – Edmundové a Divoké. Soutěsky jsou přístupné pouze plavbou ve člunu. Mají podobu skalnatého kanonu se strmými, často kolmými stěnami, vysokými 50 – 150 metrů. Některé části skal se v dávné minulosti utrhly a sesuly na dno soutěsky. Mnohé skalní věže mají zajímavé tvary (Skalní rodina, Strážce aj.)

Převozník pohání lodičku bidlem, stejně jako tomu bylo v době vzniku této atrakce. V průběhu plavby podává výklad o historii a současnosti soutěsek, popisuje roztodivné skalní útvary – tzv. obyvatele soutěsek.

Edmundova (Tichá) soutěska měří 960 m, Divoká 450m. Jízda trvá v Edmundově soutěsce asi 20 minut, v Divoké pak 15 minut.

K soutěskám je možné se dostat ze čtyřech míst :

ze Hřenska, z Mezné, z Mezní Louky a z Růžové.

Od Hřenska je přístup po pěšině podél řeky Kamenice, pod skalními převisy se třemi tunely, cesta je rovinatá, dlouhá 2 km.

Z Mezné sledujeme zelené turistické značení, velice strmě klesáme otevřeným terénem k lesu a pak mezi stromy, stezkou sevřenou skalami, do romantického stinného údolí Kamenice. Dojdeme k Meznímu můstku, přejdeme na levý břeh. Pokud se vydáme proti proudu toku, pak dojdeme k dolnímu přístavišti Divoké soutěsky. V případě, že se rozhodneme pro cestu po proudu, naše kroky nás dovedou k hornímu přístavišti Edmundovy soutěsky.

Z Mezní Louky se vydáme po modrém turistickém značení, zprvu příjemným vysokým lesem téměř po rovině. Po 2 km opouštíme modrou značku a dáme se vpravo směrem dolů až narazíme na Kamenici. Po jejím pravém břehu, kolem studánky Pramen štěstí, dojdeme k hornímu přístavišti Divoké soutěsky.

Ze severního konce obce Růžová se vydáme po zelené turistické značce lesní cestou, zprvu po rovině a potom strmě dolů schodovitou cestou, která nás opět přivede k Meznímu můstku. Odtud se vpravo dostaneme k Divoké a vlevo k Edmundově soutěsce.

Doporučujeme: celodenní výlet

Výchozí bod: Hřensko

Časový plán: celkově 5 až 6 hodin (min. 15 km pěšky + 1,5 km na pramicích)

Náročnost: lehká túra, vedoucí po dobrých, značených turistických stezkách; kromě úvodního výstupu k Pravčické bráně se jde převážně mírně zvlněným terénem, po rovině nebo z kopce.

Možnosti občerstvení: výletní restaurace Sokolí hnízdo a bufet pod Pravčickou bránou, hotel a stánky na Mezní Louce, výletní hostinec a bufet v Edmundově soutěsce, restaurace a penzióny v Hřensku.

Pozoruhodnosti:

  • Pravčická brána (www.pbrana.cz),
  • skalní útvary nad Gabrielinou stezkou,
  • Divoká a Edmundova soutěska.

Z Hřenska sledujeme červené pásové značení nejprve po silnici až k turistickému rozcestí Zři prameny. Odtud začíná výstup k Pravčické bráně. Dáme se lesní cestou vlevo a stoupáme pod strmé skalní stěny. Nad serpentinami dosáhneme úpatí samostatného skalního útvaru Malý Pravčický kužel, který je oblíbeným cílem horolezců. Závěrečný úsek výstupu vede po visutém můstku, pak uměle proraženým tunelem.

Po prohlídce areálu se vracíme na hlavní značenou cestu a pokračujeme členitým traverzem podél skal. Tento úsek upravený v r. 1892 nese název Gabrielina stezka. Cesta se vine takřka po vrstevnici, obchází boční údolíčka a neustále se přimyká ke skalním útvarům, občas se otvírají hezké výhledy. Nad námi postupně defilují další známé útvary : Velký Pravčický kužel, Homole cukru, Křídelní stěna, atd. Posléze se napojíme na širší cestu a lesem sestoupíme na Mezní Louku.

Odtud pokračujeme podle modrých značek příjemnou lesní cestou 1,5 km k turistickému rozcestí Nad soutěskami. Zde odbočíme vpravo (bez značení) a pěknou skalnatou roklí sejdeme až do sevřeného údolí Kamenice. Uměle zajištěná cesta podél řeky, nad níž se tyčí mohutné pískovcové stěny a věže, nás po chvíli dovede k hornímu přístavišti pramic v Divoké soutěsce, které bylo vybudováno při ústí malebného Kachního potoka. Následující úsek soutěsky je suchou nohou neprůchodný. Jediný způsob, jak se dostat dál, představuje tedy plavba po vodě.

Po absolvování asi 600 m vodní plavby Divokou soutěskou pokračujeme kolem Mezního můstku přes několik uměle vyražených tunelů a skalních galerií k hostinci a hornímu přístavišti pramic v Edmundově soutěsce. Zde se pak dále plavíme téměř 1 km, mj. i pod umělým vodopádem. Od konce plavby zbývá zpět do Hřenska ještě zhruba 1,5 km pohodlné chůze.

http://www.soutesky-hrensko.cz/

Turistická sezona končí 31.10.2011

Lodičky v Českém Švýcarsku opět zprovozněny

 
Po loňských povodních jsou opět v provozu "lodičky" v Edmundově soutěsce a v Obere Schleuse.
Obere Schleuse na Křinici byla otevřena už 8. dubna 2011.
Edmundova soutěska u Hřenska se po náročné rekonstrukci byla otevřena 22. dubna 2011.
Od 1.7. je opět otevřena i Divoká soutěska u Mezné.
 
V soutěskách je opravdu na co se dívat. Jejich celková délka je asi 7 kilometrů, z toho dva kilometry po vodě. Podle mínění turistů nejsou takové soutěsky jinde k vidění. A když se zapojí fantazie, pak mohou skalní útvary představovat slony, tygry i pohádkové bytosti. Ročně navštíví Hřensko 3 miliony turistů a do soutěsek jich zamíří asi 70 tisíc. Za podívanou stojí určitě i vodopád, který je v Edmundově soutěsce a funguje poněkud netradičně pomocí provázku.
 
Navíc zde turisté mohou o divadelních prázdninách najít i naprosto netradičního převozníka a tím je liberecký operní pěvec:"Je to zpěvák, který na přání a nebo i mimo přání turistům zazpívá buď trampské písničky nebo árie. Ale upozorňuji, že jezdí jenom v letních měsících."
 
Zdroj:
 
Samotná cesta k soutěskám je velmi poutavá, projdete se podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Soutěsky jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Je možné se plavit jak po proudu ,tak i proti proudu. Délka Edmundovy (Tiché) Soutěsky měří 960 metrů. Jízda trvá v Tiché soutěsce 20 minut. Cestou Vám bude převozník vyprávět o historii Soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše Vám okolní skalní útvary.
Mezi Soutěskami je pro pohodlí turistů připraveno občerstvení, kde si můžete i opéct něco masitého na ohni. Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty NP České Švýcarsko Pravčickou bránu i Soutěsky řeky Kamenice, doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách. Na konci Hřenska je k dispozici velké parkoviště. Celý okruh je lepší zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Edmundova Soutěska – Hřensko. Celková délka je cca 12 km, na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu, poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako pěkné svezení na pramicích za vyprávění  převozníka.
 
Nezapomeňte, že Soutěsky jsou chladným místem i v letních měsících, proto určitě nezapomeňte s sebou teplé oblečení.
 
Ceník jízdného:
 
Jedna jízda Edmundovou soutěskou:
Dospělí 75,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč, pes s náhubkem 20, - Kč, invalidé ZTP - zdarma
Upozornění: kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují.  
 
Provozní doba:
 
Edmundova soutěska:
Velikonoce - říjen: 9:00 - 18:00  - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezná v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00
 
Parkoviště:
 
Hřensko: automobil 100,- Kč / den;  autobus 200,- Kč / den
 
Mezní Louka – u hotel Mezní Louka
 
Mezná – doporučujeme zaparkovat na Mezní Louce
 
Růžová – pouze někde v obci
 
Zdroj:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář