Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panská skála a sklo - poklad v srdci Evropy

PANSKÁ SKÁLA A SKLO-POKLAD V SRDCI EVROPY PÁTEK 12.9.2008

V předvečer týdne dnů Evropského dědictví jsme i my mohli oslavit naší památku v přírodě: Panskou skálu.Od 16:00 hodin na parkovišti u Panské skály otevřely stánky. Kromě keramiky, rukodělných výrobků a občerstvení jste zde našli prezentaci místní Uměleckoprůmyslové školy sklářské. Návštěvníci si mohli ve výtvarných dílnách různé techniky: např. skleněnou mozaiku, tiffany techniku (šperky), drátkování, ubrousková metoda, nebo foukání skleněných perlí. Zajímavostí byla možnost nechat se prostorově zvětšnit do skleněného bloku. Tuto novinku předváděla skalická firma TGK.

V půl sedmé přišel dobový průvod, který poukázal během své cesty městem na důležitou roli Panské skály v historii. Čedičové bloky lámané právě v tomto bývalém lomu sloužily jako stavební kámen pro většinu domů ve městě. Hned po příchodu průvodu se odehrál příběh „jak se Šenováci nedali“.  Večer jsme se pak vyptali jak se šlo panu Rathovi pěšky s trakařem do Vídně.

K tomu všemu Vám odpoledne  zahráli The Vixbreakers, kteří se stali milým překvapením pro milovníky rocku 60. let. Potom potěšil folk v podání novoborské skupiny Zhasni a rozesmály kramářské písně a originální dobové reklamy od "Katastrofální předpovědi počasí". Pivaři si přišli na své u stánku vansdorfského pivovaru KOCOUR. Ochutnat mohli 4 druhy originálního piva a nechyběl ani oblíbený plzeňský Gambrinus. Na jídlo se musela stát fronta a protože během večera přišlo ochlazení, mnozí postrádali grog a svařené víno. Celý program vyvrcholil ohňostrojem na Bethowenovu Ódu na radost ve 22 hodin, ale to už byla opravdu zima..

A proč to všechno? Protože naše přírodní památka Panská skála byla zahrnuta do programu dnů Evropského dědictví! V našem městě také probíhal 5. ročník sympozia rytého skla a to vše neodmyslitelně patří k našemu městu! Děkujeme sponzorům a partnerům: Město Kamenický Šenov, Sdružení sympozia rytého skla, Sbor dobrovolných hasičů, Základní škola Náměstí Míru,  Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Sdružení Opravdová krajka, Svaz včelařů, TGK, Jídelna Šmíd, Obaly Bajgar, praktický lékař MUDr Tomáš Prokop, NOPROSU Vandsdorf , klubu vojenské historie a dalším dobrovolníkům

Tato akce byla realizována za podpory Libereckého kraje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Neco se deje

Horst Bischof,17. 9. 2008 15:19

Sleduji, ze se zase neco deje v Kam. Senove po 100 letech spánku.
Camrinus bych si dal taky rád! Pritom by me taky zajímal komentár pana Ratha. Bude to nekde dokumentované s fotkama?
Pozdrav z Rheinbach